Statystyki

Ogólne zasady pokera

WstępPoker jest grą nietuzinkową i bardzo popularną w dzisiejszym świecie. Jego historia jest równie emocjonująca, co sama rozgrywka, w której gra toczy się o wielkie stawki. Na przestrzeni lat powstało wiele odmian pokera, które nieznacznie się od siebie różnią. W tym artykule postaramy się przedstawić najbardziej ogólne zasady, których zrozumienie jest niezbędne do rozpoczęcia przygody z tą grą karcianą.


Układy kart w pokerze


Jedną z najważniejszych kwestii w pokerze jest układ kart, który posiadamy w ręce. Poniżej wymienione zostały wszystkie kombinacje w kolejności od najsłabszej do najsilniejszej.

Legenda oznaczeń: K (król), Q (dama), J (walet), A (as), T (10). Oznaczenia kart od 1 do 9 są zgodne z ich numeracją.

 • Nic (High Card) – jeżeli nie posiadamy układy pasującego do żadnego z poniższych opisów, to nie mamy po prostu niczego. W przypadku kiedy taka sytuacja dotyczy dwóch graczy, to o wygranej decyduje wartość pierwszej karty, ewentualnie drugiej, trzeciej itd.
 • Jedna para (One Pair) – układ, gdzie znajdują się dwie karty o tej samej randze i trzy inne różne. Przykładem może być kombinacja KKQ45. W sytuacji kiedy oboje gracze mają jedną parę, to o wygranej rozstrzyga ranga pary, a gdy jest taka sama, to kolejne karty (czwarta, piąta i szósta). Jeśli posiadamy identyczny zestaw kart, następuje remis (dotyczy to każdego układu).
 • Dwie pary (Two Pairs) – dwie pary kart o tej samej wartości oraz piąta karta, jak np. KKQQ4. O wygranej również decyduje para wyższa, następnie niższa, a na końcu ostatnia (piąta) karta.
 • Trójka (Three Of A Kind) – układ z trzema takimi samymi kartami, np. JJJT9. Sytuacja podobna, czyli o zwycięstwie decyduje wartość trójki. Jeżeli u obu graczy jest taka sama, to wtedy rozstrzyga tzw. kicker, czyli ostatnia karta.
 • Strit (Straight) – pięć kart, które są ułożone po kolei, np. 23456. Wygrywa gracz, którego układ zaczyna się od wyższej karty.
 • Kolor (Flush) – kombinacja, w której znajduje się pięć kart o tym samym kolorze, czyli np. same piki. Jeżeli gracze mają układ z tym samym kolorem, to o wygranej decyduje kombinacja zaczynająca się od wyższej karty. Jeżeli pierwsza karta jest taka sama, to wtedy rozpatrujemy drugą, trzecią itd.
 • Full (Full House) – połączenie Trójki oraz Pary, czyli np. 88822. Wygrywa gracz, który posiada wyższą trójkę. Jeżeli są one takie same, to wtedy decyduje pozostała para.
 • Kareta (Four Of A Kind) – układ w którym znajdują się cztery jednakowe karty, czyli np. 4444K. W takiej sytuacji wygrywa gracz, którego kareta jeszcze złożona z wyższych kart. Jeżeli są one identyczne, to wtedy o wygranej decyduje kicker.
 • Poker (Straight Flush) – połączenie Strita oraz Koloru, czyli pięć kart ułożonych po kolei i każda w tym samym kolorze. Przykładowo, 98765 kier. W sytuacji kiedy dwaj gracze mają Pokera, to o wygranej decyduje, który z nich zaczyna się od większej karty.

Reguły licytacji, czyli co możemy zrobić w naszej rundzie

 • Check (czekać) – ten ruch nie wymusza na dokładnie przez nas czegoś do puli. Możemy się tak zachować w momencie, kiedy nikt przed nami nie wniósł zakładu lub wykonujemy ruch jako pierwszy.
 • Bet (zagranie) – ruch ten wykonujemy jeśli otwieramy licytację.
 • Raise (przebicie) – możemy zdecydować się na podniesienie stawki i przebicie przeciwnika. Polecane w sytuacji, jeśli posiadamy dobre karty.
 • Call (sprawdzenie) – odbywa się w momencie, jeżeli gracze przed Tobą podnieśli stawkę, a Ty chcesz jedynie grać dalej wyrównując stawkę.
 • Fold (spasowanie) – możemy użyć tej reguły, jeżeli nie chcemy uczestniczyć w danym rozdaniu ze względu na słabe karty lub cokolwiek innego. Zgłaszając taki ruch należy odłożyć karty na stół, tak aby nie widział ich żaden z graczy. Tracisz wtedy wszystkie swoje żetony zainwestowane w pulę.

Inne uwagi

Trzeba pamiętać o tym, że odmian pokera powstało bardzo wiele. Konkretne informacje na temat zasad, którymi rządzą się każde z nich, można znaleźć w sieci. Ich ilość sprawia, że opisanie wszystkich w jednym artykule jest praktycznie niemożliwe. Opisane powyżej zasady są podstawami, które całkowicie powinny wystarczyć do rozpoczęcia swojej przygody z pokerem.